Zespoły weselne, wodzireje i oprawa muzyczna
Szukaj zespołu, wodzireja, DJ'a:
‹  lista aktualności

Ogrywki - zwyczaje w różnych częściach Polski

2015-10-13
W różnych zakątkach świata ślub i wesele świętuje się zupełnie inaczej. Ma to związek nie tylko z religią narzeczonych oraz ich rodzin, ale również z tradycjami. Zdarza się, że na terenie tego samego państwa zwyczaje są tak odmienne, że czasem znają je tylko nieliczni. Taka sytuacja występuje w przypadku ogrywek weselnych.

Czym są ogrywki weselne?

Niektóre z nich są organizowane bezpośrednio przed ślubem, inne już w czasie zabawy weselnej. Jest to tradycyjny sposób witania nowożeńców oraz gości weselnych. Może się odbywać podczas błogosławieństwa, przy wyjściu pary z domu, wyjściu z kościoła już po ślubie, przy wchodzeniu na salę weselną bądź już w jej trakcie. Możliwości jest bardzo wiele. Różnią się instrumentami oraz zakątkami Polski, w jakich odbywają się ogrywki. Istnieje wiele zespołów muzycznych lub wodzirejów czy DJ'ów, zajmujących się odgrywaniem muzyki zarówno na weselu, jak i przed nim. Kiedy szukamy oprawy muzycznej na swoje przyjęcie weselne, warto zajrzeć do serwisu muzyka-wesele.pl.

Screen strony głównej portalu muzyka-wesele.pl

Strona główna portalu muzyka-wesele.pl 

 

Ogrywki przed ślubem...

Do najczęściej praktykowanych ogrywek w całej Polsce należą te wykonywane w czasie błogosławieństwa. czyli przed wyjściem państwa młodych z domu (w ten sposób rodzice okazują swoją aprobatę dla zawarcia związku małżeńskiego przez swoje dzieci). Ze względu na to, że mieszkania mają ograniczoną przestrzenią, w niektórych przypadkach rezygnuje się z dużej liczby muzyką z instrumentami. Ewentulanie wynajmuje się osobę z samą harmonią, bądź dodatkowo z gitarą. Tego typu muzyka ma być tłem dla ważnego wydarzenia, jakim jest błogosławieństwo rodziców, dlatego wykonuje się wtedy utwory bez wokalu.

Inna tradycja, w której są obecne ogrywki, to wyjście pary młodej z domu. W takiej sytuacji, najczęściej w towarzystwie tak zwanej bramki, również można usłyszeć akompaniament muzyki. Repertuar utworów zależy od osób, które ustawiają taką bramkę - zazwyczaj są to znajomi bądź sąsiedzi pary młodej. Tutaj również można usłyszeć tradycyjny akordeon oraz gitarę, tamburyn, czy bęben. Otwarcie bramy należy wykupić. Może się to odbyć za pomocą słodyczy, jednak najczęściej służy do tego butelka weselnej wódki.

Muzycy pod domem państwa młodych

Zdjęcie pochodzi z profilu Tomasza - zespół weselny Radom.

 

...i po ślubie

Tradycyjną muzykę można również usłyszeć już po uroczystości zaślubin, kiedy nowożeńcy wraz z gośćmi udają się na salę, gdzie odbędzie się wesele. Wtedy para młoda jest witana chlebem, solą oraz dwoma kieliszkami wódki lub szampana. Po opróżnieniu kieliszków rzucają je za siebie tak, aby się stłukły, co ma zapewnić nowożeńcom szczęście oraz pomyślność. Również w tym czasie da się słyszeć ogrywki, jednak wtedy najczęściej gra zespół, który również później będzie zabawiał gości weselnych.

Warto wspomnieć o innym rodzaju ogrywek. Te odbywają się już w trakcie zabawy na sali i są znane właściwie tylko w Małopolsce. Wykonuje je pierwszy drużba bądź starosta wesela. Podczas śpiewania autorskich utworów zbieranie są pieniądze, które następnie przekazywane są parze młodej. 

Zespół muzyczny grający ogrywki w trakcie wesela

Ogrywki w trakcie wesela, Karol - zespół weselny Jarosław.

 

Odpowiednia muzyka na weselu jest istotna, ponieważ to ona nastraja wszystkich gości do zabawy. W portalu muzyka-wesele.pl można znaleźć nie tylko zespoły, odgrywające nieco bardziej tradycyjne przyśpiewki, ale również DJ'a, specjalizującego się w bardziej nowoczesnych utworach. Musimy pamiętać, że to od nas zależy, przy jakiej muzyce będziemy się bawić na własnym weselu.

 

Baza muzyków ślubnych z największych miast Polski:

Warszawa, Gdańsk, KatowiceGdynia, Kielce, Kraków, Łódź, Lublin, Opole, Poznań, Rzeszów, Wrocław, Zakopane, Białystok, Szczecin, Bygdoszcz.

 

 

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza zespołów weselnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems