Zespoły weselne, wodzireje i oprawa muzyczna
Szukaj zespołu, wodzireja, DJ'a:
‹  lista aktualności

Oprawa muzyczna wesela – czego wymagać od usługodawców?

2016-01-24
Dzień ślubu to jeden z najważniejszych dni w naszym życiu, do którego przygotowujemy się długie miesiące. Chcemy, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik, a gości wyszli z przyjęcia weselnego bardzo zadowoleni. Aby tak się stało, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie ważne sprawy: jedzenie oraz muzykę. Większość osób przychodzi na wesele po to, żeby się najeść i wytańczyć, a więc ich ogólne zadowolenie jest ściśle powiązane z satysfakcją z tych dwóch elementów.

Dlatego właśnie zespół muzyczny powinniśmy dobierać bardzo starannie, tak, aby być pewnym, że sprawdzi się podczas imprezy. Zwykle wymaga to długich poszukiwań, uważnych przesłuchań, a nawet krótkiej wizyty na innym weselu, na którym grupa będzie występować, aby upewnić się, że jej styl i aranżacja piosenek nam odpowiada. Jednak nawet po dokonaniu decyzji, warto ustalić pewne zasady, których muzycy powinni się trzymać. Tylko jasne określenie swoich potrzeb zapewni, że na weselu nie dojdzie do sytuacji, której byśmy nie chcieli.


Czym kierować się przy wyborze orkiestry na wesele?

Poszukiwania zespołu weselnego nie są łatwe. Po pierwsze czasem bardzo trudno znaleźć jest grupę, która idealnie współgra z naszymi gustami muzycznymi lub wyobrażeniem o zespole weselnym. Zdarza się, że nie wiemy, jakie kryteria zastosować i dokonując wyboru, kierujemy się tylko samą muzyką. Oczywiście talent i energia, z jaką gra zespół są najważniejsze, ale nie powinno być to jedyne kryterium naszego wyboru. Nie mniej ważne jest to, jak zespół traktuje klienta i kolejne zlecenia oraz czy należycie wypełnia swoje zadania. Może się zdarzyć, że zespół ma tak dużo pracy, że jest nią przesilony i kolejne wesela traktuje z niechęcią i zmęczeniem, liczą się dla niego tylko pieniądze, a nie zadowolenie klientów. Jeśli mamy sygnały, że może tak być w przypadku wybranego zespołu, lepiej z niego zrezygnować. Samopoczucie muzyków odbija się na efekcie, a przecież zależy nam, żeby zespół zachęcił wszystkich do zabawy, a nie po prostu wystąpił na scenie. Na wesele powinniśmy zatrudnić profesjonalistów, którzy rozumieją, jak ważne w tym dniu jest zadowolenie klienta i którzy są otwarci na jego sugestie i wymagania. Jeśli zespół jest niechętny wysłuchiwaniu tego, co mamy do powiedzenia, lepiej zawczasu z niego zrezygnować, żeby współpraca nie zakończyła się weselną katastrofą.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy wyborze zespołu? Więcej w artykule Jak wybrać oprawę muzyczną?

 

Na portalu muzyka-wesele.pl można znaleźć profesjonalne zespoły, DJ-ów i wodzirejów z całej Polski

Na portalu muzyka-wesele.pl można znaleźć profesjonalne zespoły, DJ-ów i wodzirejów z całej Polski


Czego wymagać od zespołu weselnego?

Jeśli zatrudnimy na wesele prawdziwych profesjonalistów, nie trzeba będzie wiele ustalać, niemniej jednak są sprawy, które trzeba poruszyć podczas ustalania zasad współpracy. Pierwszą jest oczywiście repertuar. Choć każda grupa ma swój własny, to para młoda może wymagać jego korekty lub skupienia się bardziej na jednym typie muzyki. Trzeba określić to od razu. Ważną kwestią na weselu jest także długość przerw. Wydaje się, że niektóre zespoły przychodzą na wesele prawie jak goście, po to, żeby się najeść, często także pić alkohol, a nie pracować. Skutkuje to tym, że po zagraniu 2 – 3 kawałków orkiestra robi sobie 20 minutową przerwę, a w ten sposób nie da się rozbawić towarzystwa. Dlatego trzeba poruszyć ten temat w negocjacjach z zespołem i określić, na jakie przerwy jesteśmy w stanie się zgodzić. Warto przy tym dodać, że spożywanie alkoholu przez członków zespołu jest nie na miejscu i że nie będziemy tego akceptować. Trzeźwość to podstawowa cecha, jaką można wymagać od osoby zatrudnionej, a w takiej roli występuje tu zespół. Dodatkowo od muzyków można wymagać także poprowadzenia imprezy i zabaw weselnych, co zresztą zwykle jest w podstawowej ofercie każdej orkiestry weselnej. Można także mieć życzenia specjalne np. dotyczące ubioru członków zespołu, ale te negocjuje się już indywidualnie i za dodatkową opłatą.

Wiecej informacji o tym, dlaczego warto omówić z muzykami cały harmonogram wesela

 

Para młoda - pierwszy taniec

Autor: Sebastian - DJ na wesele z Bielska-Białej


Umowa – gwarancja, że nasze oczekiwania zostaną spełnione

Wybierając zespół na wesele nie mamy pojęcia, czy to na co się zgodziliśmy, zostanie wypełnione, dopóki nie podpiszemy umowy. Profesjonalny zespół nie zgodzi się zresztą na jej niepodpisanie. Jeśli spotkaliśmy się z takim, który nam to odradza, to bardzo negatywnie o nim świadczy. Bardzo ważne, aby w umowie zawrzeć klauzulę na wypadek niewykonania umowy przez zespół, która będzie poparta jakąś formą odszkodowania. Jeśli okaże się np. że zespół będzie spożywał alkohol lub zachowywał niestosownie i niezgodnie z umową, będziemy mogli potem dochodzić swoich praw. Bardzo ważne jest także, aby przed weselem nie płacić całego wynagrodzenia zespołowi, a tylko jego połowę, a jeszcze lepiej zaliczkę. Wtedy będziemy mieli większy wpływ na zachowanie zespołu podczas samego wesela.

Więcej informacji o umowie z zespołem lub DJ weselnym.


Reakcja na nietypowe sytuacje w trakcie wesela

Nikt nie chce, żeby na weselu coś poszło nie tak, np. żeby orkiestra zachowywała się w sposób nieodpowiedni. Niestety takie sytuacje czasem się zdarzają, dlatego trzeba być przygotowanym na radzenie sobie z nimi. Pierwszą reakcją powinna być zawsze prośba, aby zespół zmienił coś w swoim zachowaniu lub muzyce np. robił mniejsze przerwy lub grał więcej szybkich/wolnych kawałków. Jeśli to nie poskutkuje, powinniśmy porozmawiać w cztery oczy z ich liderem i ponowić prośbę, już bardziej stanowczo. Jeśli i to nie odniesie wymaganego, warto odwołać się do umowy i przypomnieć o zobowiązaniach zespołu i ewentualnym braku wypłaty lub odszkodowaniu. Choć jest to dosyć nerwowa sytuacja, powinniśmy zachować zimną krew, bo wpadanie w gniew może tylko pogorszyć sytuację. Aby nie niszczyć nastroju pary młodej, może zająć się tym ktoś inny np. świadek lub rodzic.

 

Zabawa weselna - tańczące pary

Autor: Marek - DJ na wesele z Łęcznej

 

Każdy chce, aby jego wesele przebiegło bez żadnych problemów i nieprzyjemnych sytuacji, ale niestety nie można tego zagwarantować. Można za to znacznie zmniejszyć ryzyko takich przypadków, dzięki opracowaniu dokładnego planu i przedstawieniu go zatrudnionych podwykonawcom, w tym muzykom. Wtedy możemy się czuć bardziej pewnie, a i jakość wesela na tym zyska.


Gdzie znaleźć profesjonalnych muzyków na wesele? Sprawdź!

Tani zespół ślubny – Kraków
Muzyka na wesele – Lublin
Ślubna orkiestra – Olsztyn
Muzyka weselna – Białystok
Zespół na ślub – Poznań

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza zespołów weselnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems