Zespoły weselne, wodzireje i oprawa muzyczna
Szukaj zespołu, wodzireja, DJ'a:
‹  lista aktualności

Góralskie kapele weselne

2016-01-21
Moda na folklor, która pojawiła się kilka lat temu nieco osłabła, ale wciąż trwa. Widać to w projektach ubrań, które oparte są na tradycyjnych wzorach czy w muzyce inspirowanej ludowymi brzmieniami. Ponadto cześć osób lubi podkreślać swoje pochodzenie, dlatego narzeczeni organizują wesela w „starym stylu”, które ma nawiązywać do regionu pochodzenia pary młodej.

Na Podhalu tożsamość regionalna jest bardzo silna, w związku z czym tradycyjne, góralskie wesela są na porządku dziennym. Para młoda i część gości ubrana jest w ludowe stroje, do kościoła i na salę weselną jedzie się na wozach zaprzęgniętych w konie, a do tańca przygrywa tradycyjna góralska kapela. Jednak nawet jeśli para młoda nie jest z Podhala, warto dodać nieco folkloru w swoje wesele np. poprzez zatrudnienie regionalnego zespołu.

 

Strona główna portalu muzyka-wesele.pl, gdzie można znaleźć oferty najróżniejszych zespołów z całej Polski

Strona główna portalu muzyka-wesele.pl, gdzie można znaleźć oferty najróżniejszych zespołów z całej Polski

 

Wesele folk - czy warto?

Czy wesele inspirowane folklorem to dobry pomysł w XXI wieku? Jak najbardziej, bo w czasach, kiedy zanikają wszelkie tradycje, warto jest do nich wracać, aby najważniejsze wydarzenia naszego życia zyskały na atrakcyjności i głębi, dzięki odczuciu ciągłości z przeszłością. Poza tym to świetny sposób na wyróżnienie się od innych par młodych, które zwykle decydują się na bardziej nowoczesne przyjęcia weselne. I wcale nie oznacza to, że musimy organizować całe wesele „w starym stylu”, wesele folk to raczej pewne ludowe inspiracje, które posłużą za motyw przewodni imprezy. Panna młoda może np. uszyć białą długą suknię, ale z ludowymi wstawkami, albo można postawić na zespół weselny, który zagra szeroki repertuar, ale z regionalnym zacięciem. 

Dowiedz się więcej o tym, jak wybrać oprawę muzyczną

 

Góralska muzyka weselna

Góralska muzyka jest bardzo znana w kraju, sięgali do niej często nawet znani kompozytorzy, głównie z powodu jej bardzo charakterystycznego brzmienia. Jej motywem przewodnim są skrzypce, tradycyjne zespoły składają się także z basów, a czasem z fletu i gęśli (dawnego instrumentu smyczkowego). Jednak na weselach rzadko spotyka się zespoły w tym wydaniu. Kapele weselne to nowoczesna wersja góralskiej muzyki, dlatego oferują więcej instrumentów np. akordeon, czy gitarę basową oraz szeroki repertuar. Wybierając taki zespół weselny, możemy być pewni, że usłyszymy regionalne przeboje, które stały się hitami muzyki biesiadnej, jak np. „Hej, bystra woda” lub „Góralu, czy ci nie żal”, ale także wiele innych piosenek, niezwiązanych z muzyką góralską, ale właśnie w tej aranżacji, ze skrzypcami, jako motywem przewodnim.

Czy taka muzyka spodoba się gościom? Sprawdź w artykule Muzyczne gusta weselników

 

Muzyka góralska - skrzypce to jej podstawowy element

Skrzypce to podstawowy element weselnej muzyki góralskiej

 

Kapele weselne z Podhala

Mówi się, że górale mają muzykę we krwi, a na Podhalu kapelę góralską znajdziemy w każdej wsi. Wydaje się, że ma to w sobie wiele prawdy. Zespołów, także weselnych z Podhala jest bardzo wiele, najlepiej szukać ich w okolicach takich miast jak: Zakopane, Nowy Targ, Biały i Czarny Dunajec, a nawet nieco dalej w okolicach Rabki-Zdrój, czy Limanowej, gdzie również spotkamy górali, choć nie podhalańskich. Możemy być jednak pewni, że i w tym przypadku zespół zagwarantuje nam typowe góralskie brzmienie i energię. W większości przypadków zespoły łączą tradycyjność z nowoczesnością, oferując szeroki repertuar, w którego skład wchodzą także współczesne utwory, choć w folkowej aranżacji. Warto także wspomnieć, że choć mówimy o góralskich kapelach jako całości, to każda z nich jest inna i ma własny styl, dlatego warto dokładnie zapoznać się z repertuarem, aby być pewnym, że zgadza się on z naszym wyobrażeniem o muzyce z gór.

Każda kapela ma swoje własne przyśpiewki i ogrywki, warto poczytać o ogrywkach i innych zwyczajach w różnych częściach Polski.

 

Góralska muzyka na weselu – koszty

Sposób ustalania ceny dla góralskich kapeli weselnych nie różni się zbytnio od zwykłych, nie ma obawy, że za regionalny styl będziemy musieli zapłacić więcej. Bardziej popularne zespoły jak np. Baciary to bardzo duży wydatek, sięgający ponad 10 000 złotych za noc, ale z łatwością można znaleźć kapelę w przystępnej cenie. Wszystko zależy od umiejętności i popularności, dokładnie tak jak w innych regionach kraju. Jeśli nie mieszkamy w regionie, a marzy nam się góralska kapela na weselu, nie warto rezygnować z poszukiwań. Muzycy na pewno zgodzą się dojechać w inny region kraju, choć oczywiście będzie się to wiązać z wyższym kosztem, czyli opłaceniem transportu, a często także noclegu.

Zobacz, jak standardowo ustala się cennik zespołu lub DJ'a weselnego.

 

Przykładowe oferty cenowe zespołów grających góralską muzykę na portalu muzyka-wesele.pl

Przykładowe oferty cenowe zespołów grających góralską muzykę na portalu muzyka-wesele.pl

 

Gdzie szukać góralskiej kapeli na wesele? Sprawdź:

Zakopane
Nowy Targ
Limanowa
Rabka-Zdrój
Mszana Dolna

Sprawdź także oferty fotografów ślubnych z Zakopanego

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza zespołów weselnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems