Zespoły weselne, wodzireje i oprawa muzyczna
Szukaj zespołu, wodzireja, DJ'a:
‹  lista aktualności

Wodzirej na weselu – czy warto?

2016-01-15
Każdy chce, aby dzień jego ślubu był dokładnie taki, jak ten wymarzony.Zależy nam na pięknej uroczystości w kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego, romantycznym pierwszym tańcu i zabawę do białego rana na hucznym weselu. Mówi się, że w tym ostatnim znacznie może pomóc zatrudnienie wodzireja, który ma za zadanie rozbawić towarzystwo. Czy to prawda? Czy warto zatrudnić wodzireja?

Choć zawód wodzireja większości z nas kojarzy się z minionym wiekiem, to tak naprawdę współcześni profesjonaliści w tym fachu nie mogą narzekać na brak pracy. Zarówno na studniówkach, czy imprezach firmowych wodzireja zatrudnia się coraz częściej, podobny trend można zaobserwować także na weselach. Zastanówmy się, czy warto ulegać tej modzie.

Prowadzenie wesela

Kiedy ktoś zjawia się na weselu jako gość, wydaje mu się, że wszystko toczy się naturalnie i nie zastanawia się nawet nad tym, kto przemyślał i zorganizował kolejne etapy imprezy. W rzeczywistości kryje się za tym praca, najpierw narzeczonych, którzy muszą wszystko między sobą ustalić, a potem osoby, która jest odpowiedzialna za prowadzenie wesela. Zwykle taką rolę odgrywa członek zespołu muzycznego, który zapowiada kolejne elementy np. toasty, pierwszy taniec, zabawy weselne, oczepiny, czy nawet posiłki. Przeczytaj także Harmonogram wesela - dlaczego warto omówić go z muzykami?

Kiedy taki konferansjer jest dobrze zorganizowany, wszystko przebiega sprawnie i płynnie. Jeśli takiej osoby brak lub nie spełnia dobrze swojej funkcji, gości czują się zdezorientowani, a nawet zakłopotani, co nie sprzyja dobrej zabawie. Dlatego właśnie rola prowadzącego imprezę jest bardzo ważna. Można ją powierzyć zespołowi, a można też zatrudnić wodzireja, który znacznie lepiej zadba o każdy szczegół imprezy, a w dodatku będzie zachęcał gości do hucznej zabawy.

Małgorzata - zespół weselny Wrocław

Małgorzata - zespół weselny Wrocław

 

Co robi wodzirej na weselu?

Czym dokładnie zajmuje się wodzirej? Zakres usług można z nim ustalać, ale zwykle jest odpowiedzialny za przebieg całej imprezy. To on wita przybyłych, gdy pojawiają się na sali weselnej, wznosi toasty, zapowiada kolejne elementy wesela, a co najważniejsze zachęca gości do wyjścia na parkiet, np. proponując zabawy. Wodzirej ma znaczny wpływ na przebieg imprezy, jeśli ma odpowiednie podejście do gości, to potrafi rozbawić nawet tych najbardziej opornych. Przeczytaj także o Zabawach muzycznych w trakcie wesela.

Zadania wodzireja:

  • dbanie o przebieg wesela według schematu ustalonego przez Parę Młodą
  • zabieranie głosu: wznoszenie toastów, zapowiadanie posiłków, oczepin i innych elementów imprezy
  • proponowanie gościom zabaw weselnych
  • zachęcanie gości do wyjścia na parkiet

Adrian - zespół muzyczny Poznań

Adrian - zespół muzyczny Poznań

 

Jaki powinien być idealny wodzirej?

Idealny wodzirej to połączenie co najmniej kilku unikatowych, a nawet z pozoru wykluczających się cech. Wodzirej – profesjonalista to człowiek pełen energii, lubiący ludzi i świetnie czujący się w wystąpieniach publicznych. Musi być to osoba spontaniczna, umiejąca dostosować się do sytuacji, a jednocześnie dobrze zorganizowana i przygotowana na niespodziewane wypadki. Musi odznaczać się także wysoką kulturą osobistą i sprytem, które pozwolą mu radzić sobie z niezręcznymi momentami, których na weselu, zwłaszcza z dużą ilością alkoholu nie brakuje.

Piotr - Dj na wesele - Puławy

Piotr - DJ na wesele - Puławy

 

Wodzirej na weselu - zalety i wady

Choć zatrudnienie wodzireja, nie jest stuprocentową gwarancją świetnej zabawy, to zdecydowanie zwiększa na nią szanse. Specjalista w tym fachu nie pozwoli sobie na nieudaną imprezę, w razie czego dostosuje się do gości, znajdując sposób, jak umilić im czas i sprawić, żeby wyszli z wesela zadowoleni. Wodzirej za pomocą odpowiednich zabaw potrafi zintegrować kompletnie obce sobie osoby, tak aby lepiej czuły się w swoim towarzystwie, co zwykle nie dzieje się na weselach, na których takiej osoby brakuje. Poza tym wodzirej zabiera dużą część odpowiedzialności z ramion Pary Młodej, czy rodziców. To on musi pilnować przebiegu imprezy, to on dba o samopoczucie gości, sprawiając, że nowożeńcy nie muszą się tym martwić.

Niektórzy boją się jednak, że wodzirej sprawi, że wesele będzie „przegadane”, że będzie przerywał zabawę gościom, by wtrącić swoje przemowy lub zabawy. Wiąże się z tym także obawa, że wodzirej będzie zbyt widoczny podczas imprezy, zabierając „pierwsze miejsce” najważniejszym osobom w tym dniu, czyli Młodej Parze. Obu tych sytuacji można jednak łatwo uniknąć, zatrudniając profesjonalistę oraz ustalając z nim szczegóły jego pracy. Inną wadą jest koszt zatrudnienia wodzireja, tym bardziej, że jest to wydatek niejako dodatkowy, poza orkiestrą, która w pewnych przypadkach sama prowadzi wesele.

 

Zatrudnienie wodzireja na wesele – koszt

Koszt zatrudnienia wodzireja – profesjonalisty wcale nie jest niski, może sięgać 1 - 2 tysięcy złotych. Często wodzirej występuje także w roli DJ'a, wtedy można ograniczyć ten wydatek na zasadzie 2w1. Takie propozycje w serwisie muzyka-wesele.pl zaczynają się od 1500 złotych. Przeczytaj także o Cenniku zespołu muzycznego lub DJ'a.

DJ Artur - Przasnysz

Profil DJ Artura - Przasnysz


Sprawdź oferty zespołów weselnych, DJ-ów i wodzirejów w Twoim regionie:

Muzyka na wesele – Białystok
DJ na wesele – Lublin
Wodzirej na wesele – Opole
Oprawa muzyczna wesela – Bydgoszcz
Orkiestra weselna – Sosnowiec
Zespół muzyczny – Toruń

Wasze komentarze (2)

  • Miki 2019-08-20, 12:03

    Ja uwielbiam fajną weselną muzykę, dlatego gdy ostatnio byłem na weselu znajomych gdzie grała Fiesta, nie mogłem się nabawić. Super klimat i fajne wspomnienia z zabawy.

  • Basia 2019-08-12, 17:16

    U mnie na weselu grał zespół Fiesta z Lublina, który był również wodzirejem. Nikt nie siedział przy stołach, wszyscy świetnie się bawili. Myślę, że takie rozwiązania wnoszą prawdziwą magię do wesel.

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

Poniżej baza zespołów weselnych z największych miast:

‹  lista aktualności
Wykonanie: DigiHex Systems