Zespoły weselne, wodzireje i oprawa muzyczna
Szukaj zespołu, wodzireja, DJ'a:
‹  lista aktualności

Oczepiny prowadzone przez zespół

2016-06-22
Oczepiny to bardzo ważna tradycja, której nie może zabraknąć na żadnym weselu. Ich przebieg różni się w zależności od regionu, w którym odbywa się przyjęcie, a także od osoby, która je prowadzi! Taki konferansjer, zwykle członek zespołu weselnego, może urządzić je w dowolny sposób - zaskoczyć gości śmieszną zabawą albo ograniczyć się do sedna, czyli rzucania welonu i muszki. Jak mogą wyglądać oczepiny i co ustalić z zespołem weselnym? Oto kilka przydatnych wskazówek!

Zespół albo DJ weselny to osoby, które nie tylko zapewniają weselną muzykę, są także odpowiedzialni za prowadzenie całej imprezy. Wiąże się to z zapowiadaniem jej poszczególnych elementów, wznoszeniem toastów, czy organizowaniem zabaw. Jedną z najważniejszych funkcji muzyków jest prowadzenie oczepin, które dla wielu są istotą wesela. Jak zespół/DJ powinien się za to zabrać? Czego można od nich wymagać?

 

Oczepiny – ważny moment wesela

Oczepiny to tradycja, która była z nami „od zawsze”. Dawniej pełniła rolę bardzo ważnego symbolu przejścia ze stanu wolnego do małżeństwa. Sama nazwa pochodzi od czepca, który nakładano na głowę młodej panny, a który był także atrybutem każdej mężatki. Młoda kobieta była zmuszona pożegnać się z welonem/wiankiem, a także... długimi włosami. Bardzo ważnym symbolem oczepin było ścięcie warkocza, a potem głowę przykrywano właśnie czepcem. Na szczęście tradycja ta bardzo się zmieniła i teraz młoda panna nie musi się obawiać zniszczenia swojej pięknej fryzury, choć w niektórych regionach kraju wciąż symbolicznie przykrywa się ją właśnie czepcem. Zwyczaj oczepin także pozostał w tradycji, choć w większości przypadków przybrał bardziej współczesny przebieg z „amerykańską” tradycją rzucania welonem lub bukietem, który ma wyłonić kolejną młodą pannę. Dawniej każda niezamężna dziewczyna oczekiwała tego momentu i często odbywała się prawdziwa walka o rzucony welon. Choć teraz młode kobiety podchodzą do tego bardziej „na luzie” to  wciąż obserwuje się ten element na przeważającej większości wesel.

Innym ważnym momentem wesela jest podziękowanie dla rodziców. Jak je zorganizować?

Oczepiny i zabawa z balonami

Marcin - zespół weselny z Wrocławia


Jak powinny wyglądać oczepiny

Choć poglądów na to, jak powinny wyglądać oczepiny jest wiele, to nikt nie ma wątpliwości, że rzucanie welonem, bukietem, czy muszką jest obowiązkiem każdej młodej pary. Oczepiny odbywają się o północy, czyli w środku zabawy. Zwykle zostaje wybrana „nowa młoda para”, która musi wykonać wspólny taniec, a często także słyszy słynne „gorzko”, po którym musi się pocałować. Można powiedzieć, że to „stały program” oczepin, a co dzieje się wcześniej lub później to już inwencja orkiestry, która je prowadzi. Zdarzają się piosenki z życzeniami, zdarzają się także zadania do wykonania lub inne oczepinowe zabawy, w których uczestniczy młoda para, a często także goście. Rzadko zdarza się, że to młoda para jest pomysłodawcą wyglądu oczepin, dlatego rola orkiestry/DJ jest tutaj zasadnicza.

Oczepiny można też świętować muzyczną niespodzianką! Sprawdź!

Jakie zabawy na weselu - oczepiny

Jakie zabawy oczepinowe? - forum kafeteria.pl


Zabawy oczepinowe

Coraz więcej par generalnie rezygnuje z zabaw weselnych, bo nie są one wystarczająco eleganckie i mogą powodować zakłopotanie gości. Jednak oczepiny są takim momentem, który warto jakoś uświetnić i sprawić, żeby był bardziej atrakcyjny. Wiele orkiestr weselnych z okazji oczepin przygotowuje np. piosenki z życzeniami, które są specjalnie przeznaczone dla konkretnej pary i dowcipnie piętnują ich wady albo przepowiadają, jak będzie wyglądało wspólne życie. Ciekawym motywem są też tzw. testy zgodności małżeńskiej, kiedy to para odpowiada na pytania nie widząc odpowiedzi współmałżonka, przez co goście mogą obserwować, jak zgodna jest dana para, jeśli chodzi o planowanie wspólnego życia. Inną opcją jest napełnienie powietrzem wielu balonów, które potem będzie trzeba przekłuć aż znajdzie się karteczkę z napisanymi życzeniami lub zadaniem do wykonania. Nie ma co ukrywać, że takie zabawy mają za zadanie wyłonić stronę, która „będzie rządzić w małżeństwie” lub mają być wróżbą szczęśliwego życia. Co więcej, są one zawsze dowcipne i mają za zadanie rozerwać młoda parę i gości. Dlatego właśnie warto rozważyć zorganizowanie takich zabaw na oczepinach.

Na jakie zabawy muzyczne na weselu postawić? Sprawdź!

zabawy na oczepiny - jakie?

Propozycje zabaw oczepinowych - forum.trojmiasto.pl


Co ustalić z zespołem weselnym?

Jak już zostało to powiedziane, to orkiestra/DJ są odpowiedzialni za organizowanie oczepin. Zawsze jednak ta kwestia musi zostać z nimi omówiona. Warto zapytać dokładnie, jakie atrakcje zespół planuje na tę okazję. Choć element zaskoczenia byłby ciekawy, to nie ma co ukrywać, że para powinna dokładnie wiedzieć, co wydarzy się na jej weselu. Najlepiej poprosić zespół o nagrania ich wystąpień na innych weselach, wtedy okaże się, co tak naprawdę planują. Jeśli przedstawiona opcja nie odpowiada parze, zawsze można prosić o zmianę lub o zaplanowanie czegoś konkretnego. Najważniejsza jest tu komunikacja, para i zespół muszą dokładnie znać swoje oczekiwania i nie może być miejsca na niedomówienia.

Nie chcesz mieć problemów? Nie zatrudniaj tych typów zespołów weselnych!

Zabawy oczepinowe na weselu

Piotr - wodzirej weselny z Gdańska

Oczepiny to piękna i ważna tradycja. Jednak nikt nie powiedział, że nie można jej dowolnie modyfikować. Dobry pomysł i jego dokładne opracowanie z orkiestrą sprawi, że uroczystość będzie nie tylko ważna, ale i ciekawa, a goście weselni na pewno będą dobrze się bawić.

 

Najlepsza muzyka na wesele!

Zespoły weselne – Gdynia
DJ na wesele – Częstochowa
Muzyka na weselu – Kielce
Orkiestry weselne – Grodzisk Mazowiecki
Oprawa muzyczna ślubu i wesela – Łódź

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza zespołów weselnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems