Zespoły weselne, wodzireje i oprawa muzyczna
Szukaj zespołu, wodzireja, DJ'a:
‹  lista aktualności

Nowoczesny oczepiny czyli nowoczesne zabawy na weselu

2023-04-05
Oczepiny są zwyczajem wywodzącym się z obrządków dawnych ludów słowiańskich. Tradycyjnie są to rytuały odbywające się podczas wesela. Oczepiny mają miejsce o północy i symbolizują przejście ze stanu panieńskiego w zamężny. Nazwa oczepiny pochodzi od czepca, czyli nakrycia głowy noszonego przez mężatki, które zakładały go zamiast tradycyjnego panieńskiego wianka. Każde plemię słowiańskie posiadało swoje własne obrzędy związane z oczepinami. Do dzisiaj wiele z nich funkcjonuje w nieco zmienionych formach. Narodziły się także nowe tradycje regionalne. Jednak czasy się zmieniają, a wraz z nimi także weselne zabawy. Przyjrzyjmy się zatem, jak wyglądają współczesne oczepiny oraz jakie ciekawe zabawy można zaproponować podczas przyjęcia weselnego.

Oczepiny nadal żywe?

Dzisiaj podczas wesela nadal żywa jest tradycja oczepin. Mają one inny charakter. Nie są wprost związane z pożegnaniem stanu panieńskiego, ale nakierowane są przede wszystkim na dobrą zabawę. Mają za zadanie ożywić przyjęcie weselne i zapewnić niezapomniane wspomnienia pełne śmiechu i radości z tej wyjątkowej nocy. Wiele współczesnych zabaw weselnych ma swoje korzenie w dawnej tradycji oczepin, ale zyskały nowy, bardziej rozrywkowy charakter. Wodzirej obecny na weselu inicjuje zabawy, które się na nim odbędą. Udane przyjęcie w dużej mierze zależy właśnie od tego, czy będzie to osoba, która potrafi porwać gości do zabawy. Obecnie często zatrudnia się profesjonalnych Djów, którzy specjalizują się w organizacji wesel. Jednym z nich jest Dj Kuba Król, który potrafi rozkręcić każde przyjęcie weselne i zagwarantować doskonałą zabawę podczas oczepin, proponując różne atrakcje i konkursy.


 

Tradycja w nowoczesnym wydaniu

Wśród współczesnych zabaw weselnych związanych z oczepinami popularne jest na przykład kuszenie Adama. Zabawa polega na tym, że wodzirej wybiera kilka par do udziału w zabawie. Panie otrzymują jabłka zawieszone na sznurkach. Ich partnerzy mają za zadanie zjeść jabłko bez używania rąk. Wygrywa oczywiście ta para, której najszybciej pozostanie sam ogryzek. Panowie muszą się przy tym solidnie natrudzić, gdyż jabłko nie podda się bez walki. 
 

Popularną i znaną wszystkim zabawą jest gra w krzesełka. Na środku sali ustawione są krzesła. Ich ilość zawsze jest o jeden mniejsza od ilości uczestników zabawy. Goście tańczą wokół krzeseł w rytm muzyki. Gdy ta przestaje grać, muszą jak najszybciej zająć miejsce siedzące. Odpada osoba, której nie uda się usiąść. Odstawione zostaje także jedno z krzeseł. Wygrywa osoba, która pozostanie do końca i zajmie ostatnie wolne krzesło. 
 

Równie popularne jest także zbieranie na wózek. Zabawa polega na licytacji, w której biorą udział zaproszeni panowie. Przedmiotem licytacji jest taniec z panną młodą. Panowie, oferując symboliczne kwoty, prześcigają się w licytacji. Taniec z panną młodą staje się nagrodą dla tego z gości, który zaproponuje najwyższą kwotę. Tradycyjnie pieniądze z tej licytacji mają zostać spożytkowane na wózek dla pierworodnego dziecka.
 

Jak widać, wesele jest okazją do kultywowania tradycji dostosowanej do współczesnych potrzeb. Jest to wyjątkowa noc, podczas której warto zadbać o niezapomniane wspomnienia na resztę życia. Dobrze jeśli zabawy są dopasowane do poziomu gości weselnych i sprawiają, że wszyscy się dobrze bawią. Ważne jest także, aby pośród wielu gier i zabaw wybrać te, które nie będą powodowały zakłopotania gości i nie urażą niczyjej godności.


 

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza zespołów weselnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems