Zespoły weselne, wodzireje i oprawa muzyczna
Szukaj zespołu, wodzireja, DJ'a:
‹  lista aktualności

Jakie wybrać piosenki na dedykacje weselne?

2017-08-01
Dedykowanie piosenek podczas wesela to tradycja i znakomita zabawa. Sam zespół dedykuje utwory pannie i panu młodemu, również goście zamawiają dla młodych wybrane piosenki. Przyjęło się, że młoda para w ramach podziękowań rodzicom, wręcza im nie tylko symboliczne upominki, ale także dedykuje im właśnie jedną lub dwie piosenki.

Udane dedykacje zapewni dobrze wybrany zespół lub DJ

Oprawa muzyczna to niezwykle istotna kwestia podczas najważniejszego wydarzenia w życiu. Coraz częściej, narzeczonych, stających na ślubnym kobiercu, nurtuje pytanie, co wybrać: klasyczny zespół, muzyków instrumentalnych (muzyka klasyczna, jazz) czy DJa?

Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, ale wybór powinien opierać się przede wszystkim na gustach muzycznych państwa młodych (często zespoły grają w jednym ustalonym i wyćwiczonym stylu i trudno im zaprezentować się w odmiennym repertuarze) oraz na ogólnym charakterze, klimacie  uroczystości (polska biesiada, eleganckie przyjęcie w nowoczesnym stylu, impreza góralska, itp.). Z reguły, wesele z oprawa muzyczną zapewnianą przez zespół jest droższym rozwiązaniem.

Trzeba jednak pamiętać, że każda kapela ma ograniczony repertuar, a z DJem jesteśmy w stanie uzgodnić dowolny zestaw muzyczny, co może przypaść do gustu przede wszystkim naszym młodszym znajomym i tym, którzy są zorientowani w trendach muzycznych i niekoniecznie zadowolą się wyłącznie piosenką biesiadną i nieśmiertelnymi hitami disco. W ferworze przygotowań, narzeczeni często zapominają, podczas wyboru sali weselnej, o jednej niezwykle ważnej sprawie, jaką jest bez wątpienia, akustyka pomieszczenie, gdzie odbędzie się zabawa.

Dobrym testem będzie puszczenie muzyki w pomieszczeniu i posłuchanie, jak rozchodzi się dźwięk po sali. Nie bez znaczenia będzie tutaj także wysokiej jakości sprzęt nagłośnieniowy – to on pozwoli zapewnić wysokiej klasy oprawę muzyczną nawet w sali o kiepskiej akustyce.

Co warto omówić z zespołem: styl muzyki, pierwszy taniec, zabawy, dedykacje…

Jak wybrać ten właściwy zespół, który zapewni wszystkim gościom dobrą zabawę? Najlepiej, z własnego, weselnego doświadczenia. Zespół, który sprawdził się na weselach, na których byliście sami, będzie tym, który także u was dobrze poprowadzi imprezę. Rekomendacje znajomych oraz demo czy kanał zespołu na YouTube / Facebooku może być dobrym źródłem wiedzy.

Tym, o czym warto dokładnie porozmawiać z zespołem, jest czas, w którym świadczy on usługi muzyczne na weselu. Zdarzają się kapele grające po dwanaście godzin, bywają i takie, które graja zaledwie parę godzin, albo wręcz przeciwnie – są otwarte na sugestie państwa młodych i mogą znacząco wydłużać swój program na scenie weselnej. Inna sprawa, to wybór utworu do pierwszego tańca i jego interpretacja przez zespół. Młodzi mogą być rozczarowani wersją zespołu, albo mogą zdecydować się nawet na odleglejszą od oryginału wersję, ale… pomylić kroki w tańcu, gubiąc się przy - różniącym się od powszechnie znanej wersji – kawałku.

Dlatego też, warto umówić się z zespołem na próbę pierwszego tańca, aby nikt nie czuł się potem zaskoczony i nieprzygotowany. Inna kwestia, to ciekawy zestaw zabaw weselnych, szczególnie, chodzi o udane zabawy na oczepiny. Młoda para powinna mieć wybór wykreślenia tych atrakcji, które im nie odpowiadają. Dotyczy to także planowanych dedykacji.

Zdarzają się dedykacje dla i od przyjaciół, od siostry dla panny młodej, dla dziadków od nowożeńców, dla pana młodego od kolegów-kawalerów. Ideą dedykacji jest przede wszystkim budowanie wspaniałej atmosfery, zachęcanie gości do aktywnego udziału w weselu, okazywanie sobie uczuć i sympatii, ale też… bywa dla zespołu okazją do dodatkowego dochodu, albo – do „spłacenia” przez gości w ramach dedykacji części należności za przygrywanie na imprezie.

Dedykacja weselu – odpłatna czy darmowa?

Tutaj zdania są podzielone. Jedni mówią, że zespół otrzymuje umówione wynagrodzenie i o żadnej dodatkowej opłacie, czynionej przez gości w ramach zabawy, być po prostu nie może. Inni dodają, że wszystko zależy od regionu lub od tego, czy wesele odbywa się w mieście, czy na wsi. Niektórzy podtrzymują opinię, że jest to stary zwyczaj i nie ma w nim nic zdrożnego.

Czasem, zdarza się, że orkiestra pobiera niewielkie opłaty („według uznania”), a część lub całość uzbieranej kwoty odlicza parze młodej w końcowym rozliczeniu za usługę grania na weselu. Goście o tym zwykle wiedzą i ochoczo zamawiają dedykację, aby „pomóc” młodym w „spłacie” zespołu muzycznego. Wszystko jest kwestią umowy państwa młodych z zespołem i warunki tej umowy przez obie strony powinny być respektowane podczas całego wesela. Współpraca nowożeńców i muzyków, w tym wodzireja, jest podstawą udanej imprezy weselnej.

Dla przyjaciół, dla młodych, dla rodziców…

Jako dedykacja dla przyjaciół sprawdzi się na pewno utwór z serialu „Przyjaciele” – „ I’ll be there for you”. Znają go chyba wszyscy i w jego rytm szybko zapełnia się parkiet. Poza tym dedykacje-podziękowania od państwa młodych, trafiają najczęściej do: rodzeństwa, chrzestnych, dziadków, świadków, ale najczęściej – do rodziców. Jeśli już wybraliście swoją piosenkę na pierwszy taniec pora na coś, co może sprawić Wam problemy. Piosenka dla rodziców. Podczas wesela nie może zabraknąć podziękowań dla rodziców i dedykacji dla nich. Przedstawiam kilka propozycji piosenek dla rodziców. Może z podanego niżej repertuaru wybierzecie coś dla swoich?

Najbardziej znana muzyczna dedykacja weselna dla rodziców, to utwór „Cudownych rodziców mam”, który przed laty śpiewała Urszula Sipińska. Inni sięgają po „Walc dla rodziców” w wykonaniu Bayer Ful. Zawsze na weselnym topie jest zespół Bajm. Kawałek „Miłość to taki dar”, oryginalnie śpiewany przez Beatę Kozidrak, często pojawia się na przyjęciach weselnych. Zespoły podpowiadają także utwór Bernadety Kowalskiej pt. „Kochani moi rodzice” oraz „Podziękowania dla rodziców”, stworzone przez Cliver. Na liście rodzicielskich dedykacji bryluje też „Miłość rodzicielska” wyśpiewana przez Jacka Kierok, „Radość najpiękniejszych lat”, z której zasłynęła niegdyś Anna Jantar, a ci bardziej rockowi sięgają po Bon Jovie i „Thank you for loving me”. Tata może usłyszeć przypominającego mu czasy młodości Elvisa Presleya w kawałku „You are always on my mind”, Natalię Kukulską w nieśmiertelnej kompozycji „Co powie tata?” lub boską Marylin Monroe w utworze „My heart belongs to Daddy”.

Szeroki wachlarz dedykowany tylko mamom, otwiera Maryla Rodowicz z „Co się stało z mamą”, zabawniej śpiewa Majka Jeżowska w „A ja kocham moją mamę”. Niemal każdej mamie w młodości bliskie były Czerwone Gitary. Warto sięgnąć po utwór zespołu, zatytułowany „Matka”. Bardziej nowoczesną propozycją będzie Kaja Paschalska z „Dla mamy”. Wzrusza i wprawia w nostalgię Varius Manx, wykonujący piosenkę „Dom gdzieś blisko mnie”, przenoszący rodziców do czasów ich własnego ślubu kawałek Alicji Majewskiej „Odkryjemy miłość nieznaną”. Niewątpliwie jest w czym wybierać. Wybór jednak trzeba starannie przemyśleć, aby tekst i melodia pasowały do temperamentu rodziców i charakteru uroczystości. Udanej zabawy podczas muzycznych dedykacji!

Dedykacje dla młodych i… karaoke!

Muzyczne dedykacje dla pani młodej i pana młodego wychodzą często od zespołu. Dzięki takim weselnym hitom, jak „Rudy się żeni” Big Cyca (gdzie „Rudy” zmienia się na imię pana młodego), czy „Jesteś szalona” Boysów – kapela ma okazję do zintegrowania gości i zaproszenia ich do wspólnej zabawy na parkiecie. Dobrym rozwiązaniem, szczególnie przy wyjątkowo wesołych gościach może być organizacja karaoke z DJem. Taka usługa nierzadko stanowi jedną z części standardowej obsługi wesela, w zależności od życzenia młodej pary. Zresztą, młodzi mogą wyprawić karaoke również samemu: mikrofon, podkład muzyczny, teksty piosenek i… gotowe! Aby zachęcić rodzinę i przyjaciół do wystąpienia, warto ogłosić konkurs z nagrodami, wśród których najpopularniejszą jest oczywiście… wódka weselna! Ten trunek sprawi również, że ci, których nigdy nie posądzalibyśmy o chęć publicznego śpiewania, mogą chcieć zaprezentować się w znanym i lubianym repertuarze.

Niewątpliwa zaleta karaoke jest to, że uczestniczyć w nim może każdy bez względu na wiek, narodowość itp. Kluczem do sukcesu przedsięwzięcia jest wybór muzyki, która zachęci gości do wspólnego śpiewania. Jak wiemy, muzyka łagodzi obyczaje i zbliża, taki zabieg na pewno sprawi, że atmosfera będzie lepsza, a goście chętniej będą ze sobą rozmawiać, żartować, tańczyć. Wszak i mały i duży lubi pobawić się przy znanych kawałkach Lady Pank, Bajmu Maryli Rodowicz, ABBY, Queen, disco polo. Przy sporządzaniu listy piosenek o wspólnego śpiewania, na pewno przyda się doświadczenie i porada samego DJa.

Jeśli nie disco polo… to co?

To zwykle z hitami disco polo i biesiadnymi przyśpiewkami kojarzy nam się polskie wesele.  „Żono moja”, „Ona tańczy dla mnie”, „Przez twe oczy zielone”… to tylko niektóre z tytułów, które królują na weselnych imprezach. Idąc z duchem czasu, młodzi coraz chętniej odchodzą od biesiadnej tradycji wesela, organizując tzw. „urban wedding”.

Jest to dość nowy trend organizacji nowoczesnego wesela, ze smakiem, w eleganckiej restauracji, z towarzyszeniem muzyki klasycznej, bardziej alternatywnego DJa, czy bandu jazzowego, popisami kucharzy i barmanów – mistrzów w swoim fachu. Młodzi, w takim wydaniu, nierzadko rezygnują z zabaw, z oczepin w tradycyjnym rozumieniu.

Repertuar „miejskich wesel” to także rock'n'roll', muzyka lat 60. i 70. XX wieku, pop lat 80., popularna muzyka filmowa oraz wersje studyjne znanych utworów. Mimo, że bez biesiadnej werwy, takie imprezy również pozwalają wyśmienicie się bawić, a odpowiednio dobrana oprawa muzyczna, zapewnia tłok na parkiecie.

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza zespołów weselnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems