Zespoły weselne, wodzireje i oprawa muzyczna
Szukaj zespołu, wodzireja, DJ'a:
‹  lista aktualności

10 (kulturalnych) zabaw na oczepiny

2017-05-16
Zabawy oczepinowe to tradycja każdego wesela. W zależności od zespołu i gości, na weselu można się spotkać z różnymi zabawami weselnymi. Warto jednak, aby Młodzi wcześniej ustalili z zespołem, jakie zabawy będą w dobrym tonie dla gości weselnych.

1. Test zgodności

Zabawa typowo dla pary młodej i sprawdza, czy świeżo upieczeni małżonkowie są zgodni. Para młoda siada na krzesłach obok siebie, a między nimi znajduje się kotara, która uniemożliwia komunikację. Pani młoda i pan młody dostają kartki z napisem "ja" i "on/ona". Wodzirej zadaje pytania, a małżonkowie podnoszą kartki z odpowiednim napisem. Przykładowa lista pytań:

 • Kto pierwszy raz powiedział: "Kocham Cię"?
 • Kto najbardziej marudzi?
 • Kto pierwszy nawiązał znajomość?
 • Kto chrapie w nocy?

Warto, by mimo wszystko pytania wymyślał wodzirej, żeby para młoda nie umówiła się wcześniej co do odpowiedzi. Gwarantujemy, że przy takiej zabawie każdy się uśmieje.

2. Pociąg... do tańca

Pociąg to chyba najpopularniejsza zabawa na weselach. W tej wersji jednak dodatkowo sprawdza wiedzę gości na temat innych krajów oraz ich umiejętności taneczne. Maszynistą w tym przypadku może być Panna Młoda. Zabawa polega na tym, że goście ustawiają się w szeregu, z głośników leci: "Jedzie pociąg z daleka...". W tej wersji jednak pociąg zatrzymuje się na różnych stacjach, na których trzeba będzie wykonywać tańce związane z danym regionem lub państwem, np. we Francji kankana, w Wiedniu walca, w Warszawie poloneza itp.

3. Gorące krzesła - wersja expert

Tę zabawę chyba zna każdy. Przedstawiamy jednak nieco trudniejszą wersję. Ustawiamy kilka krzeseł w dwóch rzędach. Kiedy muzyka na wesele przestaje grać, każdy stara się zająć miejsce, ale... zanim je zajmie, musi przynieść wymagany przez wodzireja przedmiot, np. widelec, butelkę po piwie czy krawat.

4. Jabłuszko

Bardzo stara zabawa. Może w niej brać udział kilka par. Panie trzymają na sznurku jabłko, a zadaniem panów jest zjedzenie go w jak najszybszym czasie bez użycia rąk.

5. Taniec na gazecie

Do zabawy wybieramy kilka par. Każda z nich zaczyna tańczyć na rozłożonej gazecie. Co jakiś czas gazetę składamy na pół. Kto wyjdzie poza granicę gazety, odpada. Wygrywa oczywiście para, której zostanie jak najmniejszy skrawek gazety.

6. Połączenie tańca i sportu

Do zabawy zgłasza się kilka par. Każda z nich losuje karteczkę, na której zapisana jest wybrana dyscyplina sportowa, np. jazda konna, łyżwiarstwo figurowe, karate czy skoki narciarskie. Zadaniem par jest prezentacja danych dyscyplin w tańcu. Dla urozmaicenia, goście weselni mogą odgadywać, co to za dyscyplina.

7. Konkurs tańca dla panów

Wodzirej wybiera kilkunastu panów, wśród których powstaje kilka par. Jeden z mężczyzn w parze występuje w roli kobiety. Panowie tańczą do różnych rodzajów muzyki, a para młoda wybiera najlepszą parę.

8. Zabawa w kotka i myszkę

Klasyczna zabawa, w której pan młody musi dorwać welon panny młodej. To wcale nie takie łatwe. Panna młoda siedzi na krześle, a dostęp do niej chronią inne panny, zebrane w kółeczku. Jeśli pan młody zdobędzie welon, następuje zmiana i to pani młoda musi porwać krawat lub muszkę pana młodego.

9. Tańce pokoleniowe

Wybieramy kilka par z młodszego i starszego pokolenia. Starsi muszą zatańczyć do muzyki nowoczesnej, młodsi do muzyki z lat 50. czy 60. Para młoda wyłania zwycięską parę.

10. Zbieranie na wózek

Para młoda dostaje naczynia, do których będzie zbierała kasę na wózek dla dziecka. Kto chce zatańczyć z panem lub panią młodą, musi uiścić opłatę.

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

  Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

  Poniżej baza zespołów weselnych z największych miast:

  ‹  lista aktualności
  Wykonanie: DigiHex Systems