Zespoły weselne, wodzireje i oprawa muzyczna
Szukaj zespołu, wodzireja, DJ'a:
‹  lista aktualności

Muzyka weselna kiedyś i dziś – co się zmieniło?

2016-04-23
Często lubimy sięgać do naszych wspomnień z dzieciństwa, a w wielu przypadkach dotyczą one także ślubów i wesel. Często powoduje to, że mamy mylne wrażenie tego, jak wygląda i co oferuje branża obecnie. Największe różnice między wyobrażeniem, a rzeczywistością występują w przypadków filmów ślubnych, ale w kwestii muzyki również wiele się zmieniło. Jak wyglądała oprawa muzyczna wesela kiedyś, a jak dziś?

Czasy się zmieniają i nikt nie ma co do tego wątpliwości. Ludzie stają się inni, a wraz z nimi każda dziedzina naszego życia. Na przestrzeni lat zmieniły się także preferencje i oczekiwania młodych par i ich gości odnośnie muzyki, jaka pojawia się na weselu. Postaraliśmy się wybrać kilka najważniejszych zmian i przedstawiamy je poniżej!


Zmieniające się gusta muzyczne

Wraz z mijającym czasem zmienia się muzyka, której słuchają ludzie. Inne są także kawałki, przy których dobrze się bawią. Dawniej prym wiodły piosenki biesiadne, które potem zostały wyparte przez disco polo i choć dziś są to gatunki powszechne na weselach, to można zaobserwować ich wypieranie. Przez co? Przez popularne przeboje pop, czy to starsze np. z lat 70. albo 90., czy te nowoczesne. Pary młode coraz chętniej eksperymentują i zamawiają na wesele muzykę, którą sami lubią najbardziej, nie licząc się z tym, co powszechnie uważane jest za najlepsze rozwiązanie. I tak na weselach pojawiają się zespoły jazzowe lub bluesowe, które grają klimatyczne kawałki, przy których można spokojnie tańczyć. Na innych przyjęciach pojawia się muzyka folkowa, a jeszcze w innych miejscach… techno, jeśli impreza jest organizowana dla ludzi młodych. Choć nie można mówić o całkowitym zerwaniu z tradycją, widać, że narzeczeni chętniej eksperymentują w kwestii muzyki weselnej, a wybór jest znacznie większy.

Jaką muzyką wolą goście na weselu? Sprawdź!

Sylwester - zespół weselny z Dąbrowy Górniczej


Przestrzeganie weselnych tradycji

Są pewne elementy, bez których „wesele nie może się obejść”. Czy na pewno? Coraz częściej można usłyszeć, że para rezygnuje z takich elementów, jak oczepiny lub nie uwzględnia „w programie” witania chlebem i solą albo błogosławieństwa w domach pary młodej. Jeszcze lepiej widać tę zmianę, jeśli chodzi o pewne regionalne tradycje np. ogrywki, które zdarzają się coraz rzadziej. Takie tradycje, które kiedyś były koniecznością, dziś stają się opcją, której część par sobie nie życzy. Zamiast tego pojawiają się nowe „tradycje” np. pokaz sztucznych ogni, czy pokaz slajdów ze zdjęciami młodych małżonków. Czy to dobrze? Trudno powiedzieć. Wydaje się, że tak, bo każdy ma większą wolność, jeśli chodzi o przygotowanie swojego ślubu. Osoby, którym drogie są tradycje, mogą bez problemu taki ślub zorganizować, a ci, którym one przeszkadzają, mogą ich w łatwy sposób uniknąć.

Jakie muzyczne tradycje są popularne w różnych regionach kraju? Sprawdź!


Weselne zabawy

Kiedyś weselne zabawy, prowadzone przez orkiestrę lub drużbę, były ważnym elementem imprezy. Goście czekali na nie, bo oznaczały one sporo śmiechu, a przy tym możliwość wygrania alkoholu lub innych upominków. Jednak obecnie na coraz większej liczbie wesel nie ma żadnych zabaw. Sporo par uważa je za nieprzyjemny element, którego goście nie lubią i do którego trudno znaleźć uczestników. Rzeczywiście w niektórych przypadkach może tak być, choć nie ma z tym problemu. Jeśli już ktoś decyduje się na zabawy, to mają one inny charakter niż dawniej. Kiedyś niektóre z nich były nieco niestosowne, a dla niektórych nawet nieobyczajne, czy nieeleganckie. Dziś takie zabawy to przeszłość, bo młode pary starają się być bardziej eleganckie i nie pozwalają na takie rozwiązania.

Więcej o zabawach weselnych poczytasz tutaj!

Zespół weselny w śmiesznych przebraniach

Zbyszek, Kasia, Łukasz, Michał - zespół weselny z Olkusza


DJ – popularny na weselu

Kilka lat temu pojawił się także nowy element w muzyce weselnej, który staje się coraz bardziej powszechny, czyli DJ. Dawniej nie spotykało się ich na weselach nie tylko dlatego, że nie był to popularny zawód, ale też dlatego, że wydawał się nieodpowiedni. Muzyka na żywo wiodła prym, a zatrudnienie DJ-a byłoby poczytane, jako skąpstwo i odebranie gościom zabawy. Obecnie to podejście całkowicie się zmieniło. Choć DJ wciąż jest tańszy, to coraz więcej par wybiera go, bo po prostu uważa go za lepszą opcję, przy której goście będą lepiej się bawić. I dotyczy to nie tylko wesel, na których większość stanowią młode osoby. DJ jest w stanie zagrać każdą muzykę, dlatego może odpowiadać wszystkim pokoleniom.

Poczytaj o zaletach DJ-a na weselu!

DJ weselny przy pracy

Dariusz - DJ na wesele z Warszawy

 

Oczywiście to nie wszystkie zmiany, jakie zaszły w muzyce weselnej przez ostatnie lata. Co więcej, możemy być pewni, że branża dalej będzie się rozwijać, starając się dopasować do oczekiwań klientów. Jak będą wyglądały wesela za 10, czy 20 lat? Jeszcze nie możemy powiedzieć, ale na pewno będą inne, niż teraz.


Znajdź muzyków na wesele w całej Polsce!

DJ na wesele – Warszawa
Orkiestra weselna – Sopot
Muzyka na wesela – Stargard Szczeciński
Zespół na wesele – Gorzów Wielkopolski

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza zespołów weselnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems